Zabawy weselne organizowane przez wodzireja sposobem na dobrą zabawę na weselu

Zabawy weselne organizowane przez wodzireja sposobem na dobrą zabawę na weselu

Zabawy weselne organizowano za czasów naszych rodziców, dziadków, a nawet pradziadków. Zwyczaj ten ma kilku wieczna tradycję, choć charakter zabaw zdecydowanie zmienił się, ale cel pozostał ten sam – poderwanie do zabawy gości weselnych. Jedynym łączącym czasy współczesne z przeszłością elementem są oczepiny, które obecnie mają charakter bardziej rozrywkowy, a kiedyś miały charakter bardziej symboliczny. Oczepiny dla Panny Młodej oznaczały koniec bycia panną i wstąpienie w szeregi mężatek.

Obecnie wodzirej weselny prowadzący zabawę ma do wykorzystania szereg zabaw. Listę oraz szczegółowe opisy najciekawszych prezentuję poniżej:

Konkurs tańca

W czasach wielkiej popularności tanecznych programów rozrywkowych jedną z ciekawszych zabaw jest konkurs tańca. Wodzirej zaprasza na parkiet 6 par oraz Parę Młodą, która występować będzie w roli Jury. Następnie puszcza 5 różnych utworów muzycznych (każdy z innego gatunku), a Para Młoda po każdym z utworów dziękuje za występ jednej z par. Oczywiście para, która zostanie na parkiecie do końca wygrywa konkurs. Prezentem może być alkohol, ale również uprzednio przygotowany drobny upominek.

Wspólne śpiewanie

Zabawę tą można poprowadzić na różne sposoby. Główne założenie to oczywiście wspólne śpiewanie popularnych i lubianych piosenek przez gości weselnych. Zabawa może mieć charakter stricte biesiadny, czyli wodzirej włączą początek piosenki, a następnie wszyscy goście, którzy ją znają dołączają do wspólnego śpiewania. Zabawę można również zmodyfikować i zorganizować bitwę na głosy, w której występują drużyny. Ciekawym pomysłem jest skonfrontowanie młodych gości ze starszyzną lub gości Panny Młodej z gośćmi Pana Młodego. Z doświadczenia wiem, iż niejednokrotnie wspólne śpiewanie było jedną z najmilej wspominanych zabaw po weselu.

Zrywanie Marynarki

Zabawa ta ma charakter taneczny, ale jej przebieg jest zdecydowanie bardziej burzliwy od Konkursu Tańca. Na parkiet wodzirej zaprasza 6 par, którym prezentuje krótkie utwory muzyczne w takt których pary mają tańczyć. Zabawa polega na tym, że w momencie kiedy muzyka się skończy partnerka ma zdjąć marynarkę z partnera jednocześnie przewlekając ją na drugą stronę. Niejednokrotnie zdejmowanie kończy się zdzieraniem, a taktyki zastosowane przez biorące udział w zabawie pary są zdumiewające.

Test zgodności

W tej zabawie biorą udział tylko Państwo Młodzi, a goście weselni są widzami. Para Młoda siada plecami do siebie na krzesłach, a wodzirej rozdaje parze po dwie kartki z napisami „ja” oraz „on” – dla pani Młodej oraz „ja” oraz „ona” – dla Pana Młodego. Teraz przychodzi czas na najlepsze. Wodzirej weselny zadaje Młodej Parze serię pytań, na które Młodzi mają odpowiedzieć poprzez podniesienie do góry jednej z kartek.

Lista możliwych pytań:

  • Kto pierwszy powiedział „Kocham Cię”?
  • Kto pierwszy wyciąga rękę po kłótni?
  • Kto będzie rządził w domu?
  • Kto będzie pilnował domowego budżetu?
  • Kto pierwszy nawiązał znajomość?
  • Kto będzie gotował?
  • Kto będzie zmywał po obiedzie?

Pociąg

Kolejna zabawa, do której można zaprosić większą część gości weselnych. Wodzirej zaprasza na środek oprócz gości Parę Młodą, która ma pełnić rolę lokomotywy o konduktora. Piosenka do której goście się bawią to oczywiście „Jedzie pociąg z daleka”. Tradycyjny pociąg można urozmaicić poprzez dodanie do zabawy stacji, na których pociąg się zatrzymuje. Wodzirej ogłasza do jakiego kraju pociąg dotarł grając jednocześnie narodowy taniec danego kraju np. Austria – Walc, Argentyna – Tango, czy też Czechy – Polka. Goście weselni starają się odtańczyć ten taniec.

Gorące krzesła

I na koniec zabawa znana jako Gorące krzesła. Na środku sali ustawia się w kółku krzesła, a do zabawy zaprasza się o jedną osobę więcej niż jest krzeseł. Wodzirej włącza muzykę, a goście chodzą wokół krzeseł. Gdy muzyka milknie, uczestnicy zabawy muszą jak najszybciej zająć jedno z wolnych krzeseł mając w pamięci fakt, że krzeseł jest mniej niż zawodników. Odpada oczywiście ta osoba, która nie zdąży zająć krzesła. Zabawa wydaje się dziecinnie prosta i infantylna, ale jej przebieg jest bardzo burzliwy i wywołuje śmiech na sali.

Wiele Młodych Par przed weselem zastanawia się, czy zabawy weselne są potrzebne i ma obawy, iż są one passé. Ja, jako wodzirej weselny z doświadczenia wiem, że niektóre wesela potrzebują zabaw, aby rozruszać towarzystwo i zachęcić je do wspólnej zabawy. Jednakże staram się nie przerywać grania muzyki i organizowania na siłę zabaw weselnych, jeśli goście dobrze się bawią i nie potrzebują dodatkowej zachęty. W takich sytuacjach zdaje się na dobry humor gości i ewentualne sugestie ze strony Państwa Młodych.

One Response
  1. Siemano, może ktoś polecić kolagen z tołpygi?Potrzebuję takiego do smarowania na ciało, ze względów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.