Wodzirej na studniówkę

Wodzirej na studniówkę

Nim po maturzystach pozostaną w szkołach puste krzesła i ławki, to czeka ich jeszcze pierwszy dorosły bal – studniówka organizowana na 100 dni przed maturą. Dla mnie okres ten (obok sezonu weselnego) jest jednym z najbardziej pracowitych, ponieważ pracuję również jako wodzirej na studniówkach – szczegóły w ofercie dj na studniówkę.

>
Skąd pochodzi zwyczaj organizowania studniówek i dlaczego te 100 dni jest takie ważne i godne podkreślenia? Jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie udało mi się znaleźć w zasobach internetu. Uznaje się, że zwyczaj ten narodził się już w XVIIIw. wraz z pojawieniem się pierwszego egzaminu maturalnego, a 100 dni powinno młodzieży wystarczyć, aby powtórzyć cały materiał do egzaminu. Komu dane już było zdawać maturę ten wie, że poświęcenie tylko 100 dni na naukę nie daje gwarancji powodzenia na egzaminie. Ale z pewnością dzień balu studniówkowego jest ostatnim dniem zabawy i od tego momentu należy pilnie przysiąść do nauki.

W dzisiejszych czasach nie tylko sam bal wygląda inaczej niż w przeszłości, ale również na studniówce obowiązują inne stroje (obecnie bardziej elegancie niż kiedyś), jak również inne tradycje.
O jakich tradycjach piszę? Oczywiście o rozpoczynającym zabawę polonezie, do którego przygotowania młodzież zaczyna odpowiednio wcześniej. Zwyczaj ten ma oczywiście korzenie w naszej szlacheckiej przeszłości. Bowiem każdy uroczysty bal zaczynał się od poloneza i taka tradycja zachowała się aż do teraz.

O czym należy pamiętać przed studniówką?

Oczywiście o czerwonej bieliźnie (to dotyczy tylko Pań), którą obowiązkowo należy mieć na sobie również na egzaminach maturalnych. Panowie na studniówkę oraz na egzaminy maturalne zakładają ten sam garnitur, który również gwarantuje powodzenie. Oczywiście można w takie tradycje nie wierzyć, ale kto ma ochotę ryzykować niepowodzenie na egzaminie z powodu braku czerwonej bielizny czy też innego garnituru? Chyba nikt.

Gdzie zorganizować bal studniówkowy?

Po wypełnieniu już wszystkich zwyczajów studniówkowych czas na zabawę. W czasach naszych dziadków i rodziców studniówki tradycyjnie odbywały się w szkołach. Obecnie rzadkością jest takie rozwiązanie, najczęściej maturzyści wynajmują osobną sale na studniówkę. Oferta jest bardzo szeroka. W samym Krakowie istnieje wiele sal, które są w stanie pomieścić bawiących się maturzystów. Można wybierać wśród ekskluzywnych miejsc, jak również wśród miejsc bardziej przystępnych cenowo. Na miejsce studniówki w Krakowie można wybrać np. Operę Krakowską czy też sale w Muzeum Sztuki Japońskiej Manggha, jak również wiele restauracji czy też hoteli.

Jaką muzykę wybrać i kto zagra na studniówce?

Kiedyś na balach studniówkowych królowały orkiestry i zespoły, czy tzw. muzyka na żywo. Obecnie zapewnieniem dobrej muzyki w oryginalnych wykonaniach zajmują się profesjonalni Dj’e, którzy poza serwowaniem muzyki potrafią uatrakcyjnić zabawę efektami świetlnymi oraz konferansjerką na najwyższym poziomie. Należy podkreślić, że tylko dj gwarantuje muzykę w oryginalnym brzmieniu i wykonaniu, czego żadna orkiestra nie może obiecać. Tyle jeśli chodzi o porównanie zespołów z dj’ami. Gdzie znaleźć dobrego dj’a na studniówkę? Oferty Djów na studniówki w Krakowie można oczywiście znaleźć w internecie, ale warto bazować również na doświadczeniu roczników starszych i wybrać kogoś z polecenia. Dobrze jest,wybierając dja na studniówkę posłuchać jak gra na żywo i bazując na tym wybrać najlepszą ofertę.
Po wybraniu sali i zakończeniu wszystkich niezbędnych przygotowań należy tylko zaopatrzyć się w dobry humor, wygodne buty i ruszyć do zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.